Palące słońce nie przeszkodziło uczestnikom zmagań 7R CST MTB Gdynia Maratonu, którzy w Gdyni wspięli się na szczyt swoich umiejętności. Na mecie najważniejsze rozstrzygnięcia przypominają te z ubiegłego roku – całe podium wśród mężczyzn należało do JBG-2 CryoSpace Team. Tym razem pierwszy na metę wjechał Paweł Bernas. Wśród pań, podobnie jak przed rokiem, zwyciężyła Aleksandra Andrzejewska z CST Accent MTB Team. Przez weekend Gdynia gościła blisko 1000 zawodników!

Po sobotnich startach dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 500 uczestników, w niedzielę  zameldowało się nad morzem ponad 400 zawodników z Polski i zagranicy. Na starcie oficjalnie powitał ich Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Rywalizację rozpoczęli zawodnicy rywalizujący na najkrótszym dystansie – liczącym 27 km – Gdynia Fun. Niecałe pół godziny później swoje maratońskie zmagania na 76-kilometrowej trasie rozpoczęli uczestnicy rywalizujący o punkty UCI, Pucharu Polski XCM oraz wyścigu GIGA. Zawody wieńczyli kolarze dystansu MEGA, liczącego 49 km.

Na najdłuższym dystansie wygrał Paweł Bernas. Jego ekipa JBG-2 CryoSpace Team zameldowała się na mecie i zajęła wszystkie miejsca na podium. Zadowolenia nie krył zwycięzca:

– Dziś nie czułem się najlepiej rano, ale gdy stanąłem na linii startu wszystko szło dobrze. Na trasie byłem silny i jechało się bardzo dobrze – komentował na mecie Paweł Bernas. – Na drugą pętlę wjeżdżałem już sam. Wcześniej jechaliśmy wspólne z Krzysztofem Łukasikiem, potem jednak on złapał gumę i stracił sporo czasu – dodaje.

Zgodnie z komentarzem zwycięzcy na uwagę zasługuje postawa Łukasika, który mimo że w wyniku awarii technicznej stracił aż kilka minut i na drugą pętlę wjeżdżał ze sporą stratą, to pojechał ją wyśmienicie i na mecie zameldował się w pierwszej trójce.

Szybkiej jazdy i walki o wygraną nie zabrakło także w rywalizacji Pań. – Finisz był bardzo ciekawy, walka toczyła się do samego końca i była dosyć równa, ale tym razem to mnie udało się wygrać i z tego jestem zadowolona – komentowała na mecie Aleksandra Andrzejewska. – W zeszłym roku trasa była dłuższa, liczyła aż 100 km, teraz znów było ciekawie oraz interwałowo – trochę noga zapiekła. Nie można powiedzieć, że krócej znaczy łatwiej – wręcz przeciwnie – było mocno i bardzo fajnie – wieńczy rozentuzjazmowana zwyciężczyni.

Zwycięzcy na tym dystansie zainkasowali 80 punktów do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej i 100 punktów w Pucharze Polski XCM. Odebrali również czeki na 600 euro.

– Za nami świetny kolarski weekend – ocenia Dariusz Batek, dyrektor imprezy. – Po wczorajszych zmaganiach dzieci i młodzieży dziś swoje siódme poty wylewali dorośli – profesjonaliści i amatorzy, których łączy to, że uwielbiają górską odmianę kolarstwa. Dopisała nam pogoda, nie zabrakło emocji i kibiców – dodaje wielokrotny mistrz Polski w maratonie MTB.

© made with 💚 by greenART