Fair Play ponad wszystko

7R CST MTB Gdynia Maraton w 2018 roku zakończył się zwycięstwem Dariusza Batka z grupy CST 7R MTB Team, który po pasjonującym finiszu pokonał reprezentującego w tamtym czasie drużynę JBG2 Cryospace Karola Rożka. Jednak rozstrzygnięcie mogło być zupełnie inne.

Na najdłuższym dystansie losy wyścigu rozstrzygnęły się na ostatniej pętli. Od kilkuosobowej stawki oderwali się lider CST 7R Dariusz Batek i kolarz ekipy JBG-2 Karol Rożek. Po fantastycznym finiszu wygrał zawodnik grupy CST 7R MTB Team!

Jak się później okazało, do takiego finiszu wcale nie musiało dojść. Niedługo przed metą Darkowi spadł łańcuch, jednak Karol zwolnił i poczekał na rywala, aby rozstrzygnąć rywalizację w sportowej walce.

 Nie chciałem, żeby rozstrzygnięcie wyścigu zależało od defektu rywala, kwestii niezwiązanych z czystą, zdrową rywalizacją sportową – mówi Karol. – To była kwestia kilku sekund. Darek zatrzymał się, zszedł z roweru, założył łańcuch ponownie i dojechał do mnie. Wtedy zaczęliśmy ścigać się ponownie. Zdawałem sobie sprawę, że mogę potem nie wygrać tego finiszu. Nie miało to jednak znaczenia – wspomina tamten dzień.

 To było zaskoczenie. Bardzo pozytywne. Cieszę się, że Karol tak się zachował. To pokazało, że rywalizacja fair play zwycięża ponad wszystko – postawę ówczesnego przeciwnika docenia Darek.

Karola docenili również organizatorzy, którzy przyznali zawodnikowi specjalną nagrodę fair play, a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła jego postawę gromkimi brawami.


W 2018 roku impreza po raz pierwszy była współorganizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu oraz firmy 7R i CST Poland. Wspólne przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i współpraca przy organizacji gdyńskiego maratonu z powodzeniem trwa nadal. „Po drodze”, w roku ubiegłym, udało się w ramach 7R CST MTB Gdynia Maratonu zorganizować Mistrzostwa Polski XCM, zatem wydarzenie zyskało jeszcze na randze. Nie inaczej będzie w sezonie 2020, gdzie na wydłużonej i urozmaiconej trasie rozegra się walka o krajowy prymat wśród maratończyków MTB. Oby już bez takich przygód, jak w roku 2018.

Zapraszamy do Gdyni!

© made with 💚 by greenART