Święto kolarstwa górskiego tuż, tuż

Nadchodzi weekend, na który z utęsknieniem czekają entuzjaści dwóch kółek nie tylko z regionu, ale i całego kraju. Szesnasta edycja 7R CST MTB Gdynia Maratonu to wydłużona trasa, rekordowe nagrody finansowe i moc atrakcji poprzedzonych imprezą towarzyszącą dla dzieci – przed nami kolarskie święto w Gdyni.

Źródło:
Gdyńskie Centrum Sportu

Międzynarodowa rodzina UCI

Ostatnie dwa lata gdyńskiej imprezy odbywały się pod znakiem biało-czerwonego czempionatu. Czołówka kolarstwa górskiego oraz najzdolniejsi młodzi zawodnicy meldowali się nad morzem walcząc o krajową supremację. Choć impreza już wcześniej odbywała się w międzynarodowej obsadzie, tegoroczna edycja po raz pierwszy odbędzie się w rodzinie światowej federacji Union Cycliste Internationale. Poza imprezą rangi UCI C1 nad morzem rozstrzygnie się rywalizacja o Puchar Polski XCM.

Na starcie szesnastej edycji rowerowego maratonu zobaczymy tradycyjnie śmietankę krajowego kolarstwa. Na najbardziej zaciętą zapowiada się rywalizacja ekip SGR Specialized, w których staruje 2 i 3 zawodnik rozegranych niedawno Mistrzostw Poski XCM, i JBG-2 Cryospace Team. Poziom wydarzenia podniesie również bez wątpienia udział kolarskiej kadry Białorusi, która w Gdyni szlifować będzie formę przed rywalizacją w ostatniej części międzynarodowego sezonu.

– Kiedy pod koniec 2018 roku powierzono nam organizację Mistrzostw Polski w maratonie MTB, wiele osób zastanawiało się, jak to możliwe, że taka impreza odbywa się nie w górach, a nad morzem. Bardzo się cieszę, że teraz nie ma już takich wątpliwości, a my wchodzimy na wyższy poziom – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, i dodaje: – To również ważne wydarzenie w kontekście zachęcania młodych mieszkańców miasta, by spróbowali swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, w tym kolarstwie górskim, na co kładziemy w Gdyni duży nacisk.

Góry nad morzem

Tegoroczne korekty trasy miały na celu jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału, jaki posiadają leśne drogi Nadleśnictwa Gdańsk oraz rezerwatu przyrody Kacze Łęgi. Dzięki dodaniu 10 nowych jedna pętla liczy już 55 km i nabrała jeszcze atrakcyjniejszego sportowego wymiaru.

Największą ewolucję przeszedł fragment rywalizacji między Chwarznem-Wiczlinem a Leśnym Ogrodem Botanicznym Marszewo, gdzie dodana została leśna pętla, na której uczestnicy będą mogli nieco się pościgać zaliczając naprzemiennie zjazdy i podjazdy

– Tegoroczna rywalizacja zapowiada się pasjonująco. Zwłaszcza, że do świetnej trasy dodaliśmy kilka bardzo ciekawych zmian – mówi Dariusz Batek, wybitny kolarz, srebrny medalista mistrzostw świata w Fort William, wielokrotny mistrz kraju i dyrektor zawodów. – W tegorocznej edycji zawodnicy będą mieli do przejechania 110 km rozłożone na 2 pętlach. Dystans GIGA stanowić będzie jedno okrążenie. Nie zapominamy także o amatorach oraz użytkownikach graveli, dla których przygotowaliśmy krótszą, ale nie mniej atrakcyjną trasę liczącą 28 km. Każdy znajdzie dystans dla siebie – dodaje.

Miasteczko zawodów wraz ze startem i metą zlokalizowane będzie na parkingu pomiędzy Centrum Handlowym Riviera a halą Gdynia Arena. Tam znajdzie się też małe expo oraz strefy dla teamów, myjki, serwis oraz strefa gastronomiczna.

Ostatnia szansa by dołączyć

Uczestnicy w pakiecie otrzymają sportowy worek oraz kolarską czapeczkę, a także żele i upominki od partnerów. Przekraczając metę każdy otrzyma zaś pamiątkowy medal. Po zakończeniu wyścigów zostaną przyznane i wręczone nagrody, które różnią się w zależności od dystansu oraz klasyfikacji. Najwyższe nagrody połączone będą z punktami w klasyfikacji UCI. Zwycięzca na dystansie 110 km zainkasuje 600 euro i 80 punktów w międzynarodowej klasyfikacji.

Ostatniej rejestracji dokonać można do 17 września na stronie internetowej zawodów:
ZAPISY

MTB Gdynia Kids

Preludium do niedzielnego maratonu stanowić będzie impreza MTB Gdynia Kids. Najmłodsi adepci dwóch kółek swoje siły sprawdzać będą mogli na specjalnie przygotowanych trasach, odpowiednich dla ich kategorii wiekowych i poziomu zaawansowania. Czekają na nich trasy od 1 do 5 km. Dla wszystkich, którzy będą chcieli wystartować w zawodach przygotowano dodatkowe 100 pakietów, które będzie można zakupić w dniu imprezy w biurze zawodów mieszczącym się w Gdynia Arenie. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia znaleźć można na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu.

– Od lat kolarskie zawody są świętem dla całych rodzin – nie tylko dorosłych. Zachęcamy do przybycia i zaplanowania weekendu na sportowo – komentuje Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. – Tego, kto nie czuje się na siłach aby wystartować, zachęcamy do kibicowania rodzinie oraz wszystkim zawodnikom. Po sąsiedzku w Gdynia Arenie można będzie także zobaczyć zmagania gimnastyczek podczas międzynarodowego konkursu Gdynia Rhytmic Stars – dodaje.

W związku z organizacją wydarzeń zmianie ulega funkcjonowanie ruchu w bezpośrednim sąsiedztwie startu i mety zawodów. Szczegóły opisane zostały na stronach Zarządu Dróg i Zieleni.
Zmiany w organizacji ruchu

Harmonogram godzinowy
PIĄTEK (17 września)

15:00 – otwarcie biura zawodów MTB Gdynia KIDS (Gdynia Arena),
20:00 – zamknięcie biura zawodów.

SOBOTA (18 września)

8:00 – otwarcie biura zawodów MTB Gdynia KIDS (Gdynia Arena), odbiór pakietów nie później niż na 30 minut przed startem danego Wyścigu.
11:00 – start kat. Mini na dystansie 400 m – trasa uproszczona,
11:20 – start kat. Mini na dystansie 1,5 km – trasa leśna,
11:40 – start kat. Medium na dystansie 3 km,
12:00 – zamknięcie biura zawodów.
12:30 – start kat. Maxi na dystansie 5 km.

14:00 – udostępnienie oznakowanej trasy na potrzeby treningów indywidualnych (bez zabezpieczenia medycznego),
19:00 – zakończenie treningów na trasie zawodów,
15:00 – otwarcie biura zawodów (7R CST MTB Gdynia Maaraton), wydawanie pakietów wszystkie kategorie,
20:00 – zamknięcie biura zawodów.

NIEDZIELA (19 września)

7:00 – otwarcie biura zawodów, wydawanie pakietów wszystkie kategorie,
8:30 – zakończenie wydawania pakietów Gdynia Fun oraz Gravel,
9:00 – zakończenie wydawania pakietów dla pozostałych zawodów,
9:00 – START – Gdynia Fun M oraz Gravel M,
9:05 – START – Gdynia Fun K oraz Gravel K,
9:30 – START – Elita M, U23 M, Masters M I i II,
9:30 – START – Elita K, U23 K, Masters K,
9:30 – START – GIGA M,
9:30 – START – GIGA K,
9:40 – START – Juniorzy M i K i Masters nie jadący w ramach Pucharu Polski,
9:45 – START – MEGA M,
9:47 – START – MEGA K,
12:00 – zamknięcie trasy Gdynia Fun oraz Gravel,
13:30 – zamknięcie wyjazdu na drugą pętlę,
13:30 – dekoracje Gdynia Fun oraz Gravel,
16:00 – dekoracje UCI i Pucharu Polski, MEGA, GIGA,
17:00 – zamknięcie trasy i bramy „META”, koniec zawodów.

Sponsorami Tytularnymi wydarzenia czwarty rok z rzędu są operator logistyczny 7R oraz producent opon CST. Imprezę wspiera gospodarz i Partner Strategiczny – miasto Gdynia. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie B-Active.

Partnerzy imprezy: Merida, Bike Atelier, bryton, Born, KOKOwear, Spider Suspensions, BatekLife, Lech Free, Zdrowy Rower, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Red Bull

Patronat medialny: TVP Sport, Radio Eska, BikeWorld.pl, Trójmiasto.pl.

© made with 💚 by greenART