Trasa maratonu 2021

Dodatkowe 10 km do przejechania i dwie pętle o długości 55 kilometrów. Znamy kolejne nowości dotyczące XCM 7R CST MTB Gdynia Maratonu 2021! Nadszedł czas na pierwsze informacje dotyczące trasy.

W grudniu dowiedzieliśmy się, że 16. edycja gdyńskich zawodów kolarstwa górskiego dołączyła do wielkiej rodziny Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Prestiżowe wyróżnienie oznacza, że na starcie imprezy zobaczymy już nie tylko polską, ale i międzynarodową czołówkę kolarzy górskich. Teraz znamy już korekty, jakim poddana zostanie trasa zawodów.

–  Coroczny maraton kolarstwa górskiego to niezwykle ważna impreza w sportowym kalendarzu Gdyni, dlatego też za każdym razem dążymy do tego, by ją rozwijać. Obecność na starcie najlepszych zawodników tylko to potwierdza. Cieszymy się, że ranga tego wydarzenia regularnie rośnie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji zawodów organizatorzy względem lat poprzednich wzbogacili rywalizację o odcinki szybkościowe oraz bardziej techniczne. Nowością był także przejazd nad estakadą noszącą imię budowniczego miasta – Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dzięki temu elementowi uczestnicy choć przez chwilę podziwiać mogli widok rozpościerający się na port oraz północą część Gdyni i… mieli okazję przekonać się, że naprawdę startują nad morzem.

Czy zmiany planowane dla 16. edycji mogą zadziwić osoby uczestniczące w tym wydarzeniu regularnie?

– O tym, że gdyńska trasa potrafi zaskoczyć stromymi podjazdami i górskim charakterem, uczestnicy przekonali się nie raz – komentuje Dariusz Batek, dyrektor imprezy. – Tegoroczne zmiany mają na celu jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału, jaki posiada wybrana przez nas trasa prowadząca leśnymi drogami Nadleśnictwa Gdańsk oraz rezerwatu przyrody Kacze Łęgi. Uzupełniliśmy trasę o 10 nowych kilometrów, dzięki czemu jedna pętla wydłużyła się do 55 km – dodaje.

Największą ewolucję przeszedł fragment rywalizacji między Chwarznem-Wiczlinem a Leśnym Ogrodem Botanicznym Marszewo, gdzie dodana została pętla, na której uczestnicy będą mogli nieco się pościgać, zaliczając naprzemiennie zjazdy i podjazdy. Korekta obejmuje także rejon powrotu w okolice Stadionu Miejskiego, gdzie czekać będzie nowy, średniej trudności podjazd. Niezmienny pozostaje interwałowy charakter końcowej części pętli, inaczej zaś poprowadzony zostanie początkowy fragment wjazdu do lasu na drugą pętlę. Tym razem uczestnicy nieco oddalą się od linii torów kolejowych i zyskają kolejny podjazd.

Czy będą to wszystkie nowości? Tego dyrektor zawodów jeszcze nie zdradza. Wiemy jednak, że warto już teraz zapisać sobie datę 7R CST MTB Gdynia Maratonu w swoim kalendarzu. Tegoroczna, 16. edycja zawodów planowana jest na 19 września 2021 roku. Dzień wcześniej odbędzie się organizowane przez miasto Gdynia wydarzenie dedykowane młodszym uczestnikom kolarstwa.

Sprawdź trasę na traseo.pl

© made with 💚 by greenART