Zamroźniak i Andrzejewska najlepsi w 16. edycji 7R CST MTB Gdynia Maratonu

Wysoki poziom, świetna sportowa atmosfera i emocje na trasie – to najkrótsze podsumowanie gdyńskiego maratonu XCM – pierwszego w historii w rodzinie Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Zwyciężyli w niej Jakub Zamroźniak (JBG-2 CRYOSPACE) i Aleksandra Andrzejewska (CST ACCENT MTB TEAM), którzy zainkasowali 600 euro i 80 punktów w klasyfikacji UCI.  

Źródło:
Gdyńskie Centrum Sportu

MORSKIE WYZWANIE
Za nami weekend, na który z utęsknieniem czekali entuzjaści dwóch kółek z całego kraju i nie tylko. Tym razem kolarzy przywitał chłodny wiatr, który w połączeniu z wymagającą trasą spowodował, że musieli się oni wspiąć na szczyt swoich możliwości.

– Kiedy pod koniec 2018 roku powierzono nam organizację Mistrzostw Polski w maratonie MTB, wiele osób zastanawiało się, jak to możliwe, że taka impreza odbywa się nie w górach, a nad morzem. Bardzo się cieszę, że teraz nie ma już takich wątpliwości. Gdynia to miejsce o głęboko zakorzenionych tradycjach sportowych. Organizacja w naszym mieście imprez tej rangi zawsze jest niezwykłym zaszczytem oraz wielkim przywilejem – komentował wręczający nagrody Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Trasa prowadziła drogami Nadleśnictwa Gdańsk, w tym rezerwatu przyrody Kacze Łęgi. Tegoroczny dystans wydłużony został o dodatkowe 10 km, które kolarze z pewnością mogli odczuć w swoich nogach. Najdłuższa do pokonania trasa obejmowała zatem 110 km, które składało się z 2 pętli.

– Mimo, że jesteśmy nad morzem, to nikogo nie dziwi już organizacja w tym miejscu imprez najwyższej rangi. To doskonałe miejsce na zawody XCM, które wymaga świetnych umiejętności i dobrego sprzętu – zachwala Waldemar Chrapek, przedstawiciel marki CST.

OSIĄGANIE SZCZYTU
Ostatnie dwa lata gdyńskiej imprezy odbywały się pod znakiem biało-czerwonego czempionatu. W tym roku poza imprezą rangi UCI C1 nad morzem rozstrzygała się rywalizacja o Puchar Polski XCM. Do startu zgłosiło się ponad 400 kolarek i kolarzy zarówno z Polski, jak i zagranicy. Na listach nie brakowało znanych rowerowych „górali”, w tym szlifującej formę przed kolejnymi startami reprezentacji Białorusi.

– Cieszymy się, że impreza na stałe zagościła w kalendarzu ważnych wydarzeń dla naszej firmy – mówi Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R SA, które wspiera imprezę już czwarty rok. – Z uczestnikami 7R CST MTB Gdynia Maratonu łączy nas wspólna pasja.

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
Po najwyższe laury na koronnym dystansie 110 kilometrów sięgnął Jakub Zamroźniak z JBG-2 CRYOSPACE, któremu pokonanie trasy zajęło 4 godziny 23 minuty i 32 sekundy. Wśród pań zwyciężyła Aleksandra Andrzejewska z CST ACCENT MTB TEAM, która na mecie pojawiła się po 5 godzinach 31 minutach i 40 sekundach.
W klasyfikacji U23 wygrali Paweł Garczyk (WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI) i Julia Zięba (LKK LUKS SŁAWNO). Osiągnęli oni czasy kolejno 4 godzin 48 minut i 26 sekund i 6 godzin 18 minut i 23 sekund.
Na dystansie 55 km najlepszymi juniorami walczący w Pucharze Polski XCM zostali Kamil Lach (KAMYK RADZYMIN MTB TEAM) z czasem 2 godziny 19 minut 49 sekund oraz Gabriela Janowicz z czasem 2 godziny 53 minuty i 40 sekund.

– Z relacji zawodników wiem, że stanęliśmy na wysokości zadania. Gratulacje dla uczestników i podziękowania dla całego zespołu organizacyjnego, którego praca zaowocowała świetną imprezą – mówi Dariusz Batek, wybitny kolarz i dyrektor zawodów. – Mamy kolejne pomysły i plany na kolejny rok. Już dziś zachęcam do tego, aby zapisać sobie datę przyszłorocznych zawodów w kalendarzu.

Preludium do wydarzenia stanowiło wyścig dla dzieci, który odbył się w sobotę. W MTB Gdynia Kids organizowanym przez Gdyńskie Centrum Sportu wystartowało blisko pół tysiąca młodych kolarzy.

WYNIKI 2021

Sponsorami Tytularnymi wydarzenia czwarty rok z rzędu są operator logistyczny 7R oraz producent opon CST. Imprezę wspiera gospodarz i Partner Strategiczny – miasto Gdynia. Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie B-Active.
Partnerzy imprezy: Merida, Bike Atelier, Bryton, Born, KOKO wear, Spider Suspensions, BatekLife, Lech Free, Zdrowy Rower, BIKE BY SG, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Red Bull.
Patronat medialny: TVP Sport, Radio Eska, BikeWorld.pl, Trójmiasto.pl.

© made with 💚 by greenART